فرق بین رابط کاربری UI و رابط تجربی UX در طراحی وب

23 اردیبهشت 1397 54 پرینت

رابط کاربری UI و رابط تجربی UX یعنی چه؟

همه ما مکالماتی را شنیده ایم که در آن از عبارات UI و UX استفاده میشود آیا این یک زبان رمز است .آیا کسانی که که از این عبارات استفاده می کنند فقط برای کلاس گذاشتن از این کلمات استفاده می کنند ؟ در مورد بعضی افراد بله ! اما در مورد عده ای دیگر نه!.با ما دراین مقاله همراه باشید تا ببینیم هر کدام چه معنا و مفهومی دارند و چه تاثیری در طراحی وب دارند.

رابط کاربری User Interface چیست ؟

رابط کاربری UI که مخفف کلمه User Interface میباشد به ظاهر اپلیکیشن / وب سایت می گویند که کاربر با آن در ارتباط است ، طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند در حالی که طراحان UX بر روی تجربه کلی کاربر (ظاهر وب سایت ، عملکرد ، کاراریی ، سهولت و … ) نظارت دارند و در حقیقت رابط کاربری بخشی از تجربه کاری میباشد.

طراحی رابط کاربری

 اهمیت طراحی رابط کاربری

احتمالا تا به حال به وب سایت ها و اپلیکیشن هایی برخورد کرده اید که برای کاربر بسیار گنگ و مبهم می باشند و استفاده از آنها برای همه ی افراد به سهولت امکان پذیر نیست. جهت جلوگیری از این مسئله در اولین گام نیاز به طراحی تجربه کاربری داریم. در طراحی تجربه کاربری مسیرهایی که کاربر برای رسیدن به اهداف خود در سایت باید طی کند بررسی و معیین خواهد شد تا به سهولت هرچه تمام کاربر بتواند از سایت و یا اپلیکیشن راه اندازی شده استفاده نموده و ارتباط برقرار کند. پس از طراحی تجربه کاربری، با طراحی رابط کاربری ، طرح را پیاده سازی کرده و با به کارگیری صحیح از رنگ ها ، المان های گرافیکی و … محیط ظاهری وب سایت را طراحی می نمایند.

طراحی رابط کاربری خوب و کارامد، استفاده از وبسایت را برای کاربر آسان و لذت بخش می‌کند.

فرق بین رابط کاربری و رابط تجربی

UI (رابط کاربری ) و UX ( تجربه کاربری ) مخفف هایی هستند که ممکن است به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کاملا معناهایی متفاوتی دارند و در حقیقت UI زیر مجموعه ای از UX می باشد.

UI مخفف User Interface و به معنای رابط کاربری است که به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد.

UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. در حقیقت کل یک محصول تجربه کاربری یا User Experience می باشد و و هر بخش از آن User Interface یا رابط کاربری نامیده می شود.

طراحی رابط تجربی

طراحی تجربه کاربری فرآیند افزاریش رضایتمندی مشتری و ثبات محصول دیجیتال بوسیله ارتقا بهره وری ،راحتی در استفاده و لذت استفاده کاربر از محصول است.

در زیر خلاصه ای مسئولیت های یک طراح تجربه کاربری آورده شده که با هدف ایجاد یک محصول دیجیتال انجام می شود اما همین اصول و فرآیند ها برای تمام رشته های این حوزه می تواند مورد استفاده قرار گیرد

 1. – راهبرد و محتوا
 2. – انالیز همکاران
 3. – آنالیز کاربر
 4. – ساختار/راهبرد محصول
 5. – توسعه محتوا
 6. – ایجاد مدل های بصری (وایرفریم)و نمونه های اولیه (پروتوتایپ ها)
 7. – ایجاد مدل های بصری
 8. – ایجاد نمونه های اولیه
 9. – تست کردن
 10. – طرح توسعه
 11. -اجرا و تحلیل
 12. -همکاری با طراحان رابط کاربری
 13. -همکاریی با توسعه دهندگان
 14. -هدف گذاری و یکپارچه سازی
 15. -تحلیل و تکرار

 طراحی تجربه کاربری فرآیند توسعه و بهبود کیفیت رابطه است بین کاربر و تمام سطوح یک کمپانی طراحی تجربه کاربری مسئول شرکت در فرآیند تحقیق ،آزمایش و توسعه ،محتوا و نمونه سازی اولیه تا تست کیفیت
طراحی تجربه کاربری در تعریف نظری یک فعالیت غیر دیجیتال است اما در صنایع دیجیتال استفاده می شود .

نکته مهم این که اگر به جامعه شناسی ودانش و مردم و محصولات خارق العاده علاقه دارید تجربه کاربری محل مناسبی برای شماست اما اگر متوجه شدید به تجربه های بصری علاقه دارید می توانید به برادر ناتنی آن یعنی رابط کاربری وارد شوید .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید