چرا سایت های رایگان ایده خوبی نیستند و چطور صاحب یه سایت حرفه ای باشم؟

6 شهریور 1396 42 پرینت

هاست و سایت های رایگان چه مزایا و معایبی دارد؟

امروزه داشتن یک وب سایت برای شرکت شما برتری محسوب نمی شود بلکه امری ضروری است. بدین منظور، یکی از مسائلی که شما باید به آن توجه کنید گرفتن یک سرویس هاست برای وب سایتتان می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و رقابت بازار، خدمات هاست مقرون به صرفه تر و بهتر شده است، امروزه بسیاری از ارائه دهندگان، سرویس هاست رایگان را عرضه می کنند.

مزایای هاست رایگان

به غیر از این حقیقت آشکار که این سیستم رایگان است، در این جا چند دلیل دیگر که چرا شما باید استفاده از هاست رایگان را برای تجارت خود در نظر بگیرید آورده شده است:

 • بهبود مهارت‌های شما در زمینه وب:

اگر شما به فکر این هستید که وبمستر خود باشید، احتمالاً هنوز آماده سرمایه گذاری بیشتر برای هاست نیستید. خدمات هاست رایگان به شما این آزادی را می دهد که مهارت‌های خود و اینکه در سایتتان چه چیز جواب می دهد را آزمایش کنید و باعث می شود بتوانید هزینه و تلاش مورد نیاز در ایجاد و نگهداری وبسایت شرکتتان را بهتر تجسم کنید. هاست رایگان این اجازه را نیز به شما می دهد که سرویس ارائه دهنده هاست را برای یک دوره اولیه امتحان کنید؛ زمانی که مطمئن هستید ارائه دهنده سرویس به اندازه کافی برای شما قابل اعتماد است، می توانید وب سایت شرکت خود را از هاست رایگان به بسته های پولی ارتقاء دهید.

 • کاربری و مدیریت آسان برای هاست رایگان :

اکثر شرکت های ارائه دهنده هاست رایگان ، ابزارهایی مانند guestbook ، hit counter، فرم های ایمیل و غیره را فراهم کرده­ اند. ویژگی های اضافی، شما را از استخدام برنامه نویسان بی نیاز می کند، و با استفاده از هاست رایگان می توانید برنامه های کاربردی آنلاین را برای گرفتن بازخورد، راه­ اندازی نظرسنجی و خبرنامه آنلاین، داشته باشید.

 • نتیجه مناسب با سرمایه کم:

شما هاست رایگان دریافت می کنید، وب سایت خودتان را طراحی می کنید و ابزارهای فانتزی اضافه شده در سایتتان را دارید که به آن قابلیت های فوق العاده می دهد و تمام اینها بدون خرج یک ریال می باشد. هم اکنون شما می توانید تجارت آنلاین خود را آعاز کنید و امیدواریم استراتژی شما بتواند به طور مؤثر درآمدتان را افزایش دهد.

 معایب هاست رایگان

از سوی دیگر استفاده از هاست رایگان نیز مشکلات خود را بهمراه داشته و در قالب هزینه های پنهان به تجارت شما ضربه میزند:

 • عدم انعطاف پذیری و کنترل هاست رایگان

قبل از ثبت نام برای حساب کاربری هاست رایگان خود شرایط ارائه خدمات آنرا مطالعه کنید. برخی از ارائه دهندگان هاست رایگان، استفاده از برخی فایل های خاص، محتوا یا حتی برخی زبان ها را محدود می کنند. علاوه بر این، آن ها همچنین می توانند به منظور حمایت از خدماتشان، وب سایت شما را با تبلیغات غیر ضروری و بی ربط اشغال کنند. به مرور زمان درمی یابید که برخی ابزار های پیشرفته مورد نیاز برای یک تجارت الکترونیکی کاملا کاربردی مانند کارت های خرید، سیستم سفارش امن و دروازه پرداخت آنلاین، با استفاده از هاست رایگان امکان پذیر نمی باشد.

ممکن است شما مجبور به ارتقا و یا انتقال به یک ارائه دهنده سرویس هاست غیر رایگان شوید. اگر تصمیم گرفتید از آن ها استفاده کنید بدانید که نه تنها تلاش بیشتری، بلکه پول بیشتری نیز برای این انتقال نیاز دارید.

 • عدم دسترسی به سرور بدون پشتیبانی تضمین شده

صادقانه بگویم، احتمال قطع شدن سرور صفر نیست، چه هاست رایگان باشد و چه غیررایگان. عدم دسترسی به سرور به مدت زمانی که سرور آفلاین یا غیر فعال شده و وب سایت شما را دور از دسترس قرار می دهد اشاره دارد.

با این حال خطر از کار افتادگی مکرر هنگام استفاده از هاست رایگان ، یقینا بیشتر از هاست غیر رایگان می باشد. ارائه دهندگان رایگان، در اغلب موارد به دلیل هزینه حفظ آن ها، تضمینی برای خدماتشان ارائه نمی دهند. به غیر از عدم دسترسی، هاست رایگان با پهنای باند کم همراه خواهد بود، در نتیجه دسترسی به سایت را، با کند کردن سرعت بارگذاری آن، تحت تأثیر قرار می دهد. پاسخ به درخواست پشتیبانی می تواند کُند باشد یا به هیچ منتهی شود و شما به تنهایی مسئول پشتیبانی هاست سایتتان خواهید بود. این مشکلات باعث می شود بازدید کنندگانی که به دنبال اطلاعات در سایت شما هستند نا امید شوند. در نهایت، این می تواند شهرت شما را به مخاطره اندازد و مشتریان فعلی و بالقوه شما، شرکت شما را به عنوان یک ارائه دهنده نامطمئن ببینند.

 • از دست دادن اعتبار

استراتژیست های بازاریابی اینترنتی، اهمیت بی سابقه ای در استفاده از نام های دامنه (domain) برای تجارت قائل شده اند. نام دامنه (آدرس وب سایت) یکی از ابزار های مورد استفاده برای ایجاد نام تجاری و تصویر آنلاین شرکت شماست. اکثر ارائه دهندگان هاست رایگان زیر دامنه (subdomain) را به عنوان آدرس اجباری وب سایت شما ارائه می دهند. زیر دامنه آدرس نوعی وب سایت است که به موجب آن نام تجارت شما به نام دامنه ­ی هاست رایگان اضافه شده است. مانند: http://yourbusiness.freehost.com  و یا http://www.freehost.com/yourbusiness.

به ندرت می بینید که ارائه دهندگان هاست رایگان دامنه هاست واقعی (مانند: http://www.yourbusiness.com) را، یا حداقل بدون گرفتن پول، پشتیبانی کنند.

برای مشتریانتان سخت تر است که نام زیر دامنه را به عنوان آدرس وب سایت شرکت شما به خاطر بسپارند. علاوه بر این، نداشتن نام دامنه غیر حرفه ای به نظر می آید. بدون نام دامنه، ممکن است شرکت شما به عنوان یک شرکت بدنام و بی اعتبار و یا حتی نامشروع در نظر گرفته شود و مشتریان از آن اجتناب کنند.

مزایا و معایب قالب های آماده طراحی وب سایت

طراحی قالب سایت هم یک هنر است و هم مستلزم داشتن فنون برنامه نویسی است. در صورتی که از تخصص های لازم در این زمینه برخوردار نباشیم، می توانیم از قالب های آماده در اینترنت استفاده نماییم که تعداد زیادی سایت هستند که چنین قالب هایی ارائه می نمایند. حال در صورتی که ما از این قالب های آماده و رایگان استفاده کردیم و بنابر نیاز ما لازم به اعمال تغییرات باشد، می توانیم با پرداخت هزینه بر اساس نیاز خود قالب را سفارشی سازی نماییم. البته این سفارشی سازی نمی تواند چندان ساده باشد باید نیازهای ما، انجام و یا عدم انجام آنها توسط طراح بررسی شود. ذکر این نکته هم ضروری است که ممکن است یک طراح تغییرات را نتواند اعمال کند و طراح دیگر این تغییر را در عرض چند دقیقه انجام دهد.حال در صورتی که از قالب های آماده جهت طراحی سایت خود استفاده نماییم این قالب ها دارای مزایا و معایبی است که تعدادی از آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

مزایای استفاده از سایت های رایگان

هر چند استفاده از تم های یا سایت های رایگان توصیه نمی شود اما گاها مزایایی هم دارند که در زیر به آنها اشاره می شود :

 • اولین مورد صرفه جویی در زمان و افزایش سرعت پیاده سازی وب سایت است.
 • از نظر هزینه برای شروع کاملا اقتصادی و به صرفه است.
 • به شما حق انتخاب بیشتری نسبت به طراحی قالب توسط طراح می دهد.
 • اکثرا دارای تصاویر گرافیکی با کیفیت هستند که معمولا اجازه تغییر این تصاویر گرافیکی نیز توسط کاربر وجود دارد.
 • با استفاده از قالب های آماده، در مورد سایت مد نظرتان خیالتان از بابت استاندارد بودن قالب و رنگ بندی راحت خواهد بود.

معایت استفاده از تم ها و سایت های رایگان

شبیه بودن قالب سایت شما به سایر سایت هایی که از این قالب های رایگان استفاده کرده اند.
تغییر در این قالب ها بسیار مشکل بوده و نیازمند تخصص در زمینه html و فتوشاپ می باشد.
نداشتن آزادی عمل جهت طراحی متناسب با نیازهای خود. به عنوان مثال زمانی که طراحی پوسته به صورت اختصاصی انجام شود ما می توانیم هر قسمت خود را بنا به سلیقه و نیاز خود سفارش دهیم اما در پوسته های رایگان چنین اختیاری از ما سلب خواهد شد.
یک پوسته رایگان ممکن است ویژگی های مختلفی را دارا باشد که نیازمند حذف شدن باشد.
حق تالیف (copy & write) متعلق به شما نخواهد بود.

استفاده از ماژول ها و امکانات بیش از حد نیاز ما این گونه تم ها را سنگین کرده و معمولا سرعت لود خوبی ندارند و بهینه سازی آنها زمان و تخصص زیادی می طلبد که به هیچ عنوان توجیه مالی ندارد.